Bělozubky a jejich procházkový karavan

11. února 2013 v 15:41 |  Živočichové
Bělozubky (Crocidura sp.) jsou drobní hmyzožravci patřící do skupiny rejskovitých (Soricidae). Jakožto savci si dokáží bělozubky uchovávat stálou tělesnou teplotu i za chladných nocí, což k poměru jejich těla ovšem vyžaduje značné množství energie, a proto se musejí neustále něčím krmit. Většinou denně snědí až dvojnásobek své váhy.


Jméno si bělozubky zasloužily díky čistě bílému chrupu. To je významně odlišuje od ostatních rejskovitých, jejichž zuby jsou červeně pigmentované. Dalším rozlišovacím znakem od rejsků a rejsců jsou větší boltce, které bělozubce vyčnívají nad okolní srst, a delší, řídce odstávající chloupky na ocásku, které lze dobře vidět na tmavém podkladu či v protisvětle.

Zdroj: wikipedia

Samice je březí zhruba dva týdny a mláďata přicházejí na svět již značně vyvinuta. Během dalších dvou týdnů díky výživnému mateřskému mléku dorostou mladé bělozubky téměř do velikosti své matky. Specifickou vlastností těchto droboučkých savců je způsob, jakým se mláďata drží pohromadě, aby se při vycházce neztratila. Odborně se tomuto jevu říká "karavan", můžete si jej prohlédnout v krásném videu ZDE. (Musela jsem video umístit do odkazu, jelikož nejde nahrát na stránku). První mládě se chytne srsti nad kořenem ocasu své matky a takto se navzájem přidají i další sourozenci. Údajně je karavan tak pevný, že lze zvednout s matkou celý řetěz mláďat!


Na území České republiky se nachází celkem sedm zástupců rejskovitých, z toho dva druhy bělozubky: šedá a bělobřichá. Patří do skupiny hmyzožravců spolu s ježky a krtky.

Systematické zařazení: říše: Animalia, kmen: Chordata, třída: Mammalia, řád: Eulipotyphla (hmyzožravci), čeleď: Soricidae (rejskovití), rod: Crocidura

Použité zdroje: Anděra, Gasiler (2012): Savci České republiky, Academia.
Život savců, hmyzožravci. Dokument BBC, 2002.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama