Chondrocladia: masožravé houby s mimikry pingpongového míčku

12. února 2013 v 8:31 |  Živočichové
Rod Chondrocladia patří do kmene houbovců Porifera (neplést s říší hub Fungi). Jde o poměrně jednoduché a velmi starobylé živočichy, kteří na Zemi podle fosilních záznamů existovali už před dvěma miliony let. Chondrocladia sp. v současnosti zahrnuje 31 druhů (více zdrojů uvádí různé hodnoty, biolib.cz 34, wikipedia 33), objevených od roku 1995. Žijí v mořských hlubinách a nejnovější přírůstky pocházejí z hlubin Pacifiku u Nového Zélandu a kolem jižní Austrálie (Vacelet et al. 2009).

Rod Chondrocladia je u masožravých hub z čeledi Cladorhizidae poněkud zvláštní díky charakteristickým strukturám, jež vypadají jako nafouknuté balónky se zahnutými ostny. Do těchto ostnů se zachytávají drobní korýšci a zapadají do nich jako do suchého zipu, posléze jsou napadeni améboidními buňkami houby a pozřeni.

Systematické zařazení: říše: Animalia (živočichové), kmen: Porifera (houbovci), třída: Demospongiae (rohovití), řád: Poecilosclerida, čeleď: Cladorhizidae, rod: Chondrocladia

Obr. č. 1: Chondrocladia lampadiglobus, v angličtině zvaná Ping Pong Tree Sponge, nemá český ekvivalent.

Obr. č. 2: Chondrocladia gigantea

Obr. č. 3: Chondrocladia lyra


S tímto článkem mi pomohli:

VACELET, J., KELLY, M., SCHALCHER - HOELINGER, M. (2009): Two new species of Chondrocladia (Demospongiae: Cladorhizidae) with a new spicule type from the deep south Pacific, and a discussion of the genus Meliiderma, Zootaxa 2073, 57 - 68. (Tato práce je volně dostupná na google scholaru)

en.wikipedia.org

obrázek 1 a 2: eol.org, obrázek 3: gr8-white.com
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama