Darwinova honba za nejdelším jazykem světa.

25. února 2013 v 9:00 | BioAuri |  Živočichové
"Ačkoli je to překvapující, jakýkoli hmyz by měl být schopen dosáhnout nektaru: naši angličtí lišajové mají sosáky dlouhé jako svá těla, ale na Madagaskaru musí být můry, které dokáží prodloužit sosák na 10 až 12 palců! Tato má domněnka byla zesměšňována některými entomology."

Vytržený text je volný překlad úryvku ze studie Charlese Darwina, nazvané "On the Various Contrivances by which British and Foreign Orchids are Fertilised by Insects", vydané v roce 1862. Jako první ze všech přírodovědců předpovídal existenci neznámé můry, jež je schopna získávat nektar z orchideje Angraecum sesquipedale.


Obrázek č. 1: orchidsonline.com.au

Po prozkoumání ostenu orchideje Darwin zjistil, že rostlina skrývá nektar velice důkladně, až v hloubce kolem 30 cm (osten jde vcelku hezky vidět na obrázku č. 1 a nejlépe na obrázku č. 4). Jak už však vyplývá z výše zmíněné pasáže, místo potlesku sklidil Darwin jen posměšky a ještě 21 let po jeho smrti byla teorie stále zamítnuta. Ovšem v roce 1903 došlo ke zveřejnění objevu nového poddruhu lišaje Xanthopan morganii praedicta, jenž má jazyk dostatečně dlouhý na to, aby se k nektaru dostal. Jeho délka se totiž pohybuje v rozmezí 30 až 35 cm a v poměru k délce těla se tak lišaj Xanthopan prezentuje jako živočich s (prozatím) nejdelším jazykem na světe.


Obrázek č. 2: nhm.ac.uk


Obrázek č. 3: aprenda.bio.br


Obrázek č. 4: sagebrooklyn.typepad.com

Dnes už tedy známe symbiotický vztah madagaskarského lišaje, který získává hluboko ukrytý nektar díky svému velmi dlouhému jazyku a zároveň tím rostlině pomáhá roznášet pyl, jenž se uvolní do okolí právě při návratu jazyku zpět do ústního ústrojí.

Systematické zařazení: říše: Animalia (živočichové), kmen: Arthropoda (členovci), třída: Insecta (hmyz), řád: Lepidoptera (motýli), čeleď: Sphingidae, rod: Xanthopan, druh: morganii, poddruh: praedicta

Ke článku mě inspirovaly stránky:
AnimalMemozee, text je ZDE.
LepcuriousLiveJournal, text je ZDE.
 


Komentáře

1 Charlesdat Charlesdat | E-mail | Web | 23. září 2017 v 22:41 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>More info...</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama