Ekologie NENÍ ochrana životního prostředí.

18. února 2013 v 10:29 | Auri |  Trocha vědečtiny
Jelikož blog je prostoupen mnoha ekologickými tématy, ráda bych vysvětlila, co to ta ekologie vlastně je. Pokud žijete v domnění, že jde o vědu zabývající se ochranou životního prostředí, není to tak a k pravdě to má docela daleko.

Ekologie se zabývá vzájemnými vztahy mezi živým a neživým prostředím a mezi organismy navzájem. Už z této definice je jasné, že nějaká ochrana se zde vůbec nevyskytuje. Ekolog tedy není blázen přivazující se ke stromům nebo chudák, na kterého zbyde přebírání odpadků a špíny v řece. Naopak je to vědec, který zkoumá různé a téměř vždy složité interakce biotické a abiotické složky přírody (rozumějte živé a neživé složky Usmívající se). Ochrana životního prostředí je pak jakýmsi podoborem, který čerpá ze znalostí (nejen) ekologie a navazuje na ně.

A co tedy takový ekolog dělá?
Ti akčnější a ti, kteří měli dost štěstí při získávání grantu pro svůj výzkum, jezdí třeba do zbytků nádherného bornejského pralesa, ketrý zatím nestihla pohltit zemědělská síla palmy olejové, mapují tamní druhy, nalézají nové druhy, pojmenovávají nové druhy, zkoumají jejich způsob života atd. (samozřejmě to berte s obrovskou rezervou, na Borneu se toho dá dělat mnohem, mnohem víc Smějící se).

Každopádně výstižnější představa ekologa v dněšní době je taková, že jde o člověka, jenž sedí za počítačem a zpracovává ve statistických programech nějaká data, která byla získána z terénního výzkumu. Např. rozmístění, početnost druhu aj. To by bylo zas na další, hodně dlouhé povídaní, ke kterému se třeba taky dostaneme :-).
Z těchto dat pak sesumíruje různé závěry a hypotézy, které následně suchou vědečtinou sepíše do článku a doufá, že na jeho objev nepřišel ještě někdo z druhé strany Zeměkoule a nebude ho publikovat dřív. Smějící se

Naprosto výstižný je obrázek níže uvedený. Chudáci vědci, nemají to vůbec lehké! Smějící seSamozřejmě jde trochu o nadsázku Usmívající se Ale takovouto představu si udělá během svých studií snad každý študák, který slýchává historky našich výzkumných pracovníků a vědců na poli ekologie a vůbec biologie. Smutný je ještě fakt, že v České republice nemá kterýkoli vědec zaděláno na slušnou kariéru, jelikož náš stát výzkumné aktivity příliš nepodporuje a uvolňuje peníze na kdejaké koniny místo toho, aby spolufinancoval poznání a vědění.

P.S. Tímto článkem se nesnažím zlehčovat ochranu přírody a životního prostředí, sama se v tomto směru snažím být aktivní a určitě budu publikovat články ohledně tohoto tématu. Přála jsem si však obeznámit co nejvíce lidí s tím, co ekologie ve skutečnosti znamená vzhledem k tomu, že se dnes používá v kdejakém kontextu a naprosto se deformuje její pravý význam.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama