Přednáška o přírodě Indonésie a dobrovolnictví v zoo na Bali.

27. února 2013 v 10:13 | BioAuri |  Deník biologa
Jelikož mi byla zadotována jízdenka z Brna do Ostravy, vydala jsem se docela spontánně na přednášku o Indonésii. Dávala jsem tu na ni pozvánku zhruba před dvěma týdny. Prvně jsem si myslela, že si ji z časových a "hmotných" důvodů nechám ujít, ale naštěstí se tak nestalo a já byla svědkem té nejzajímavější a nejpoutavější přednášky doposud v mém životě. Hltala jsem ji od začátku do konce a kvůli následnému besedování s panem Hruškou v zoologické laboratoři jsem málem nestihla zpáteční vlak. Smějící se (Z místnosti, kde se přednáška konala, nás vyhnali kvůli následující výuce, takže skupina největších nadšenců se přemístila do labin.)

Abych vás nějak uvedla do obrazu: pan Jiří Hruška je jedna z hlavních postav, která stojí za projektem Mimpi Indonesia, jenž si klade za cíl zachránit ty poslední kousky původní přírody na území Indonésie. Působil na mě velmi sympaticky už od prvního pohledu - stejně jako slečna Hanka Potočková, jeho spolupracovnice, kterou přivezl na přednášku s sebou a která se zrovna vrátila z šestiměsíčního pobytu na Bali. Velmi mile mě překvapilo, že dorazila do Ostravy taky, protože to byla první osoba, která mě ze stránek "bouchla do očí" díky společné vášni k hlodavcům Smějící se, takže mi bylo líto, že jsem musela už pelášit, přitom bych si s ní ráda popovídala.
Pan Hruška zajímavě a vtipně vyprávěl o krajině zdejších ostrovů (s důrazem na přirodní rezervace a parky), bizarní fauně, ještě bizarnějších domorodcích a vše doprovázely nádherné fotografie. Už mám o indonéské oblasti něco načteno a nastudováno, ale díky této přednášce se mi odkryly další, nové informace. Pokud budete mít příležitost dostat se na nějakou besedu, kterou pořádá organizace Mimpi Indonesia, určitě se běžte mrknout a zaručuji, že budete odcházet pobavení, s úžasem a nadšením.A jak je to s dobrovolnictvím na Bali? Právě to jsme diskutovali s naší nadšenou skupinkou v laboratoři. Bohužel to není až tak jednoduché a hlavním sítem uchazečů jsou velké peníze Plačící. Mimpi je neziskovka a finance navíc, které by umožnily pobyt dobrovolníkům, zatím nejsou (což se za rok už možná změní). Tudíž každý si musí hradit sám cestovné (plus minus 20 000Kč), vízum (na jeden měsíc 25$), strava a bydlení je zhruba za stovku na den. Vhodné je i očkování na vzteklinu, případně na břišní tyfus a nějakou hepatitidu, to jde taktéž do tisíců (ale dalo by se vynechat, páč za prvé tam žádná z těchto nemocí není nebo jen velmi velmi výjimečně a za druhé očkování je podle posledních studií zbytečná srajda, která může zničit zdraví nebo i zabítS vyplazeným jazykem ). Dobrovolnící mohou na Bali setrvat měsíc, dva měsíce nebo půl roku s tím, že za měsíc se ani nestihnou rozkoukat a když už tam člověk jede, tak by to mělo být aspoň na ty dva měsíce, aby tam mohl i něco udělat. A tento dvouměsíční pobyt vyjde zhruba na 30 000Kč. Zamračený Ovšem pokud byste věděli o sponzorech, kteří by neziskovku Mimpi mohli podporovat, jednak můžete dostat na pobyt slevu a druhak tím celému projektu neskutečně pomůžete. Osobně v poslední době k neziskovkám trochu přičichávám, a tak vím, že získat aspoň nějaký haléř je pro ně docela složité (zato však každá koruna najde své využití). Ale pozor! Dobrovolníci mohou pracovat i v rámci ČR, což by nejspíš obnášelo nějakou tu výpomoc s přednáškami, propagací apod. Teď třeba hledají někoho ochotného, kdo by pomáhal s internetovými stránkami.
Takže pokud máte nápad, chcete přiložit jakkoli ruku k dílu, nebojte se a kontaktujte pana Hrušku a jeho tým. Nejdůležitější informace naleznete na jejich stránkách ZDE.

P.S. Na obrázcích jsou: nártoun Tarsius a mořský koníček Hippocambus bargibanti.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama