Klenotnící chrostíci aneb přírodou navržené šperky

20. února 2013 v 13:43 | Auri |  Štěky a zajímavosti

Chrostíky ze skupiny Trichoptera, nebo alespoň jejich larvy, známe asi všichni. Taktéž víme, že válcovité larvy chrostíků si ve vodě stavějí pevné schránky, aby si ochránily svůj měkký zadeček či se do nich rovnou celé schovaly. Tyto schránky bývají druhově specifické, stavebním materiálem může být písek, ulity vodních živočichů, kousky jehličí apod. Co se ale stane, když larvu chrostíka umístíte do prostředí, kde není nic jiného než jen zlato, zářivé kamínky a drahokamy?


Pojďte se pokochat počinem francouzského umělce Huberta Duprata, který potvrdil fakt, že larvy chrostíků jsou, co se týče materiálu pro stavbu schránek, velice flexibilní a dokáží si svůj "domeček" postavit z čehokoli, co je zrovna po ruce nebo co je jim dáno k dispozici.

Opravdu skvostné šperky, takové bych klidně nosila Smějící se
Veškeré zveřejněné fotografie pocházejí z dílny Huberta Duprata. Pracoval s chrostíkem proudovým (Hydropsyche angustipennis).

Systematické zařazení: říše: Animalia (živočichové), kmen: Arthropoda (členovci), třída: Insecta (hmyz), řád: Trichoptera (chrostíci), čeleď: Hydropsychidae, rod: Hydropsychae, druh: angustipennis.

Se článkem mi pomohly stránky TheFeaturedCreature a Wikipedie. 


Komentáře

1 já | 2. června 2014 v 16:58 | Reagovat

ahoj koupíš si naše bižůrky? více na mem blogu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama