Nejčerstvější objevy v hmyzí říši: Austromerope braziliensis

20. února 2013 v 9:37 | Auri |  Živočichové
Před pěti dny informoval magazín ScienceDaily o významném objevu živočicha ze skupiny Mecoptera (srpice). Nový druh je unikátní nejen tím, že reprezentuje jeden z pouhých tří druhů celé čeledi Meropeidae, ale taktéž jde zatím o jediný druh čeledě nalezený v Neotropickém regionu, čili na území Jižní Ameriky, konkrétně v Brazílii. Odtud je odvozen i jeho vědecký název Austromerope braziliensis.

Dospělá stadia (zdroj: eurekalert.org).

Vzorek nového druhu byl nalezen na soukromém ranči blízko kousku lesu obklopovaného farmami. Zmiňovaný fragment lesa spadá do biomu Atlantického pralesa, který v Brazílii patří k těm nejohroženějším. O této jihoamerické skupině srpic z čeledi Meropeidae je zatím známo velmi málo informací a naprostou záhadou je pro vědce juvenilní (nedospělé) stadium druhu. O dospělcích je známo, že jsou to noční živočichové schopní stridulace. Objev tohoto reliktního druhu je považován za velmi důležitý popud, který má posílit ochranu Atlantického pralesa.

Systematické zařazení: říše: Animalia (živočichové), kmen: Arthropoda (členovci), třída: Insecta (hmyz), řád: Mecoptera (srpice), čeleď: Meropeidae, rod: Austromerope, druh: braziliensis


Zde je pohled na zváštní klíšťky nového druhu (zdroj: eurekalert.org).

Pokud jste si mysleli, že veškeří živočichové (a samozřejmě rostliny) jsou na světě již objeveni, není tomu tak. Mezi savci a ptáky už jsou nové nálezy spíše ojedinělé (především teda u těch ptáků, ti jsou zmapovaní naprosto perfektně), ale v říši hmyzu, různých breberek a celkově bezobratlých je ještě velká spousta, která čeká na své odhalení, takže netřeba házet vědeckou flintu do žita Mrkající. A dokonce i v ČR můžete stále narazit na neznámé tvory Usmívající se.

Se článkem mi pomohla TATO ZPRÁVA ze ScienceDaily.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama