Obor Systematická biologie a ekologie

19. února 2013 v 5:45 | Auri |  Deník biologa
Když jsem se po střední hlásila na vysokou, má kritéria byla: hodně biologie, žádná chemie a matematika Smějící se. Myslela jsem si, že takový obor snad ani neexistuje, ale brzy jsem našla vcelku odpovídající studium - systematickou biologii a ekologii. Tímto článkem chci objasnit všem tápajícím a hledajícím, co studium SBE obnáší, co si z něj odnesete a jak to zhruba probíhá. Napíšu to svými slovy, páč ty jejich oficiální popisky mi přijdou takové nicneříkající, přestože jsou třeba na půl stránky :-P
P.S.: Já studovala SBE na Ostravské univerzitě, takže z jejího prostředí budu vycházet.

SBEčko by z vás mělo udělat vědeckého pracovníka, ekologa (viz. článek Ekologie NENÍ ochrana životního prostředí). To znamená člověka, který se během studia zaměří na skupinu živočichů či rostlin, která ho zajímá nebo na nějaký biologický či třeba etologický jev, který pak zkoumá u konkrétních skupin. Např. entomologové jsou lidé zabývající se obecně hmyzem, odonatologové vážkami, etologové chováním zvířat (dnes se setkáte spíše s behaviorální ekologií, etologie je - dá se říci - zastaralá :-), rodentologové mají jako předmět studia hlodavce apod. Jednoduše stačí vzít vědecký název daného tvora a od něj odvodit nějakého toho "-ologa" Smějící se. Během studia se probírá celá biologie, ekologie, taxonomie a biostatistika.

Co znamená celá biologie? Začínáte fylogenezí bezobratlých (zde význam fylogeneze), která se zabývá těmi nejmenšími a nejjednoduššími breberkami až po vyspělejší skupiny korýšů, hmyzu a dalších. Na bezobratlé navazují obratlovci, kde se jede od nejprimitivnějších strunatců až po savce. Krom živočichů se probírají nižší rostliny, řasy a vyšší rostliny, houby a houbové organismy. Dojde taky na trošku té chemické abstrakce v předmětech spojených s obecnou biologií, která probírá jevy jako dělení buňky, replikace, transkripce, translace, plus trochu "malé genetiky" mendelistické a složitější kvantitativní, ale k té se jen tak lehce přičichne. Za nejtěžší z této sekce se považuje mezi studenty většinou předmět fyziologie rostlin, kde se rozebírají chody v rostlině, fotosyntéza, citrátový cyklus aj. U předmětů týkající se fylogeneze také bývají poznávačky na rostilny a živočichy.

Co znamená ekologie? Hned v prvním semestru se setkáte s výukou ekologie, která rozebírá interakce mezi organismy a prostředím, přednášky a semináře vede velmi poutavě pan doktor Dolný, který nad oborem SBE drží svá ochranná křídla. Konkrétně se v ekologii probírají témata jako druh, populace, společenstva, biotické a abiotické faktory, sukcese, koloběhy látek v přírodě, mimikry,... Je toho hodně a je zbytečné to vypisovat :-) Vše je dohledatelné na internetu a pokud se chcete blýsknout, stáhněte si Ekologii od Begona, je na uložto. Je to obrovská bichle, ale nebojte, tolik toho umět nemusíte, to je hlavně pro zájemce.

Co znamená taxonomie? V taxonomii se studenti seznamují s problematikou systematického zařazení organismů, jak je to s jejich zařazováním, pojmenováváním, vytvářením fylogenetických stromů. Jak se správně čtou vědecké názvy, které vycházejí především z latiny, některé se naučíte překládat. Je to vcelku stěžejní předmět, protože na SBEčku se v každém předmětu, který nese název "fylogeneze něčeho", učíte i systém daných organismů, musíte ho znát v latině, protože vědeckými názvy se ve výzkumné komunitě domluvíte spíš než když na cizince vychrlíte český název. No, a je pak trapas, když absolvujete taxonomii a nevíte, jak se které jméno čte, co znamená v systematickém zařazení druh, rod, čeleď a ostatní. Jaká je hierarchie apod.

Co znamená biostatistika? Mezi studenty jde o největšího strašáka, páč když odloupnete z názvu to bio, tak je naprosto jasné, co z toho zbývá. Naštěstí to až taková hrůza není (fyziologie rostlin je dle mě tisíckrát horší :-D) a když si nad tím člověk sedne a ani po několika hodinách/dní přemýšlení hned nad sebou nezlomí hůl, prolomí brzy ledy a po prvním secvaknutí, o co že sakra vůbec jde, to už jede jako po másle. V tomto předmětu se učíté různé testování a jak zacházet s daty získanými z terénních výzkumů či jen naformulovat nějakou svou hypotézu. Pracuje se se statistickým programem R. V tuto chvíli, když tvoříte v Rku, si můžete připadat jak vědec ekolog :-D.

A co z vás ve výsledku bude? Bakalářský obor je spíše takový začátek a je lepší studovat posléze dál navazující magisterský obor, kde už se můžete zaměřit speciálně na zoologii nebo botaniku. Buď můžete být vědec ve výzkumných pracovištích, nebo třeba pracovat v muzeu apod. Doporučovala bych však tento obor tehdy, pokud to myslíte vážně a žijete zvídavostí, přemýšlivostí a pílí, jinak se zařadíte mezi absolventy, kteří se ptají, jestli chcete velké nebo malé hranolky (oblíbená hláška mého přítele). Nebo si během studia stoprocentně zajistit praxi třeba v zoo, či ve zmiňovaných muzejích nebo se přiřadit k nějakému přednášejícímu, který už jako vědec pracuje, být hodně dobrý, sršet nápady a on už se vás pak ujme ;-D.

Pokud byste měli konkrétnější dotazy, sem s nimi do komentářů.

 


Komentáře

1 Tom Tom | 18. února 2014 v 2:39 | Reagovat

Děkuji za článek, velmi zajímavé a vypadá to celkem pěkně. Mohla byste prosím více rozepsat uplatnění tohoto oboru? Studium si myslím nebude problém, ale spíš mám obavy o nějaké uplatnění a smysl odborné biologie. Muzeum či ZOO mi přijde celkem málo na výběr :-|

2 Ricky Ricky | E-mail | 19. července 2014 v 19:16 | Reagovat

Zdravím! Skvělý článek, tenhle obor mě velmi zajímá a měla bych jeden dotaz. Jsou součástí studia také pitvy zvířat a pokud ano, dá se jim nějak vyhnout? Moc ráda bych totiž studovala zoologii, ale nesnesu pohled na krev a obávám se, že bych to nezvládla :/ Předem děkuji za odpověď :)

3 sima sima | 28. srpna 2015 v 17:50 | Reagovat

nemozes dat na seba konktakt? :) rada by som ta pootravovala viac, kedze mam zaujem o tento odbor :D pripadne ak sa tu objavi niekto, kto o nom tiez rozmysla, nech mi necha kontakt:)

4 Temma Temma | 17. února 2016 v 12:21 | Reagovat

Integrovaný monitoring bioplynů s přístrojem biogas analyzer

http://www.biogasanalyzers.com/#monitoring

5 Bea Bea | E-mail | 10. dubna 2016 v 11:31 | Reagovat

Také mám pár otázek,nedíš mi na sebe email,PROSÍM?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama