Rozkošné mořské prasátko Scotoplanes globosa

28. února 2013 v 11:29 | BioAuri |  Živočichové
Nejde si nevšimnout, že v rubrice Živočichové se většina článků týká podmořských organismů. No ani dnešek nebude výjimkou, holt podovodní hlubiny nabízejí spoustu bizarností a skvělých námětů, o které je škoda se nepodělit.

Možná jste už někdy slyšeli výraz "mořské okukry", hovorně se takto nazývá třída sumýšů Holothuroidea. A právě k sumýšům se řadí zvláštní živočich, evokující představu mořského prasátka. Jde o druh Scotoplanes globosa, vědci ještě ne příliš probádaný. Skotoplany žijí v mořích ve velkých hloubkách, obvykle kolem pěti až šesti tisíc metrů, což už samo o sobě dosti znesnadňuje jejich studii. Doposud je známo, že se mořská prasátka shlukují do obrovských skupin a že se jejich početnost následně odráží na velikosti. Pokud se rodí a přežívá mnoho jedinců, velikost těla se zmenšuje a naopak. Jejich populace mohou kolísat rok od roku ve sto až tisíci násobcích! Jako potrva jim slouží detrit (odumřelá organická hmota), který filtrují přes velké ústní ústrojí.

Zdroj: eol.org

Vědci nalezli mořská prasátka v oceánech celého světa, dokonce i v Jižním oceánu u Antarktidy. Vzhledem k velmi nízké teplotě Antarktického (Jižního) oceánu nežijí prasátka v úplných hlubinách, ale zdržují se ve vyšších vodních sloupcích. Dále byli zjištěni u prasátek parazité a není překvapující vidět uvnitř jejich tělíček růst cizorodé škeble. Taktéž je známo, že se skotoplany shlukují do obrovských skupin, které směřují stejným směrem, avšak jev nebyl ještě plně vysvětlen. Existují pouze spekulace týkající se především potravy a nejvhodnější pozice při jejím získávání.

Zdroj: profimedia.cz

Zdroj: echinoblog.blogspot.com, zmiňovaní parazité vyrůstající přímo z těla.


Následuje párek videjí ukazující pohyb mořského prasátka a dále jejich způsob filtrování potravy z mořského dna. Nevím jak vám, ale mně přijdou tihle živočichové neskutečně roztomilí Smějící se.
Systematické zařazení: říše: Animalia (živočichové), kmen: Echinodermata (ostnokožci), třída: Holothuroidea (sumýši), řád: Elasipodida, čeleď: Elpidiidae, rod: Scotoplanes, druh: globosa.

S článkem mi pomohly stránky:
BlogsDiscovery.com, konkrétně článek ZDE a Echinoblog.blogspot.com se článkem ZDE.
 


Komentáře

1 Pája Pája | E-mail | 29. ledna 2015 v 17:47 | Reagovat

Rozkošné

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama