Šiška na pochodu? Ale kdeže, to je luskoun!

7. února 2013 v 20:05 |  Živočichové
Seznamte se s živou chodící šiškou - luskounem - občas nazývaným také "šupinatý mravenečník". Dokážete říct proč?

luskoun

luskoun zoom

Na území Afriky a Asie můžeme najít celkem osm druhů luskounů, kteří se vyznačují stejným charakteristickým vzezřením "obřího artyčoku". Jejich šupiny jsou tvořeny keratinem, což je ta samá látka, kterou obsahují nehty člověka. Když se narodí mládě luskouna, jeho šupiny jsou značně měkké, ale spolu s přibývajícím věkem získávají velkou pevnost.

Při nebezpečí se dokáží luskouni stočit do kuličky a zastrčit končetiny pod šupiny (které jsou skutečně velmi ostré). Jak možná tušíte, obdobnou strategii využívají taktéž pásovci. Pokud by však proti predátorovi neobstála ostrá, kamenná koule, mohou luskouni vyluzovat páchnoucí kyselinu z análních žláz.

luskoun puppy

Podobně jako mravenečníci mají i luskouni extrémně dlouhý jazyk, pomocí kterého dokáží získat termity či mravence z jejich termitišť a mravenišť. Jazyk luskouna je dlouhý celých 40 centimetrů, s průměrem pouhého půl centimetru! Zuby, které luskouni postrádají, zdatně nahrazují silnými drápy na nohou, kterými se dokáží prohrabat do hmýzích kolonií.

Systematické zařazení: říše: Animalia (živočichové), kmen: Chordata (strunatci), třída: Mammalia (savci), řád: Pholidota (luskouni)

S tímto článkem mi pomohlyl stránky http://www.thefeaturedcreature.com/ .

Foto č.1 a 2 dle Nigela J. Dennise, foto č. 3 dle reddit.com
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama