Ušatá chobotnice nebo mořský Pokémon?

28. února 2013 v 15:14 | BioAuri |  Živočichové
Se zprávámi z podmořských hlubin dnes ještě nekončíme, naopak se podíváme na další roztomilou potvůrku, která je ve světě známá pod vědeckým rodovým názvem Grimpoteuthis a v angličtině jako Dumbo Octopus díky svým ploutvím připomínající velké uši pohádkové postavičky - slona Dumbo. Jak už to u hlubokomořských živočichů bývá, ani o této chobotničce ještě není mnoho známo (takže na poli hydrobiologie se může tápající vědec stále v lecčem uchytit Smějící se).

Grimpoteuthis patří, jak jsem už výše prozradila, mezi chobotnice, žije v extrémní hloubce kolem tří až čtyř tisíc metrů pod hladinou moře nebo plave volně ve vodě jako součást pelagiálu, kde se živí drobnými korýši. Známo je doposud čtrnáct druhů rodu Grimpoteuthis a není vyloučeno, že některé z nich byly popsány vícekrát. Např. je možné, že Grimpoteuthis wuelkeri je ta samá chobotnice jako G. plena nebo G. umebllata.

Systematické zařazení: říše: Animalia, kmen: Mollusca, třída: Cephalopoda, řád: Octopoda, čeleď: Opisthoteuthidae, rod: Grimpoteuthis.Inspirace k článku přišla z TOLWEB.ORG a z wikipedie.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama