Jak hudba ovlivňuje růst rostlin.

9. března 2013 v 5:45 | BioAuri |  Štěky a zajímavosti
Zdroj obrázku: Daily Mail Report, fotograf Dan Glover, odkaz na článek: The Flora Seasons and Royal Philharmonic

To, co vidíte na obrázku, není fotomontáž nebo vtip, ale vědecký experiment. Smějící se Nevěříte? Čtěte dál.
Prvním člověkem, který přišel s teorií, že by hudba mohla ovlivňovat růst rostlin, byla Dorothy Retallack a její malá publikace "The Sound of Music and Plants". Ve svém prvním pokusu rozdělila určité rostliny do tří komor. V jedné komoře hrál neměnný tón nepřetržitě osm hodin, ve druhé komoře pouštěla tři hodiny jeden tón, jehož výšku ale obměňovala a ve třetí komoře nehrálo vůbec nic. Rostliny z první komory uhynuly po dvou týdnech, rostliny z druhé místnosti rostly hojně a byly extrémně zdravé, dokonce víc než rostliny uzavřené v tichu. Šlo o velmi zajímavý výsledek, který podporoval studii ze 40. let 90. století uskutečněnou společností Muzak Coroporation, jež pouštěla svým zaměstnancům při práci hudbu v pozadí. Pokud hudba hrála neustále stejně, dělníci byli unavení a pracovali méně. Když jim byla "dávkována" muzika pouze pár hodin denně v různý čas, pracovníci měli větší produktivitu a byli pozornější, když hudba přestala hrát.

V dnešní době pokusy stále pokračují, přestože na vědeckém poli nebyly doposud uznány a plně prokázány. I přesto bývají výsledky kladné a ukazují, že díky poslechu hudby mohou růst rostliny rychleji v porovnání s daným druhem rostlin, které byly ponechány jen na slunci po stejné časové rozmezí a se stejným množstvím vody.

Podle závěrů rostlinám nejvíce vyhovují vibrace klasické hudby, konkrétně Mozarta, zatímco nejmenší výsledky přinesl hip hop a tvrdý rock. Přestože mezi zarytými vědci přežívá tvrzení, že tento způsob vlivu vibrací na rostliny není možný, bylo již prokázáno, že druh Mimosa pudica (citlivka stydlivá, viz. obrázek níže) reaguje na vibrace z hudby velmi dobře.


Osobně si myslím, že na tom něco bude. Sama nevědomky našim rostlinkám v pokoji pouštím vážnou hudbu z repráků nebo hraju na violoncello a světe div se, zatím rostou a některé dokonce jak pominuté (dřív mi nevydržel ani kaktus, takže pro mě to už něco znamená). Smějící se Nejspíš se začlením do pokusu a zahájím experiment se svou novou Calatheou, která nějak bledne v rohu pokoje. Třeba to přinese dobré výsledky. Smějící se

(Inspirace ke článkům vzešla ODTUD a ODTUD.)
 


Komentáře

1 michal michal | Web | 10. března 2013 v 14:24 | Reagovat

Stačí se jen registrovat a začít vydělávat i čerpat výhody bez polatků,výplata je vždy ve čtvrtek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama