Jak jsem plavala s delfíny, plus film Zátoka.

17. března 2013 v 5:45 | BioAuri |  Deník biologa
Loni v létě jsem si splnila hned dva své velké sny. Byla jsem poprvé v životě u moře a především: dotkla jsem se živého delfína. Úžasný Často jsem si prohlížela fotky a videa lidí, kteří přišli do osbního kontaktu s delfíny. Všem jsem jim záviděla a chtěla prožít to samé, jelikož tato zvířata mě něčím zvláštním přitahují už od malička a vždy jsem se s nimi chtěla setkat.

To se mi povedlo v jednom tureckém delfináriu. Zážitek to byl naprosto dokonalý. Dokud si 'naživo' nesáhnete na jemnou, sametovou delfíní kůži a nepohlédnete do těch jeho uvědomělých očí, nepoznáte plně, o jak výjimečné zvíře jde...Usmívající se Hodně aktuálním tématem ochranářů i vědců je dilema, zdali by se měli delfíni vzhledem ke své vysoké inteligenci držet v zajetí. Jedna strana jejich zajetí zásadně odmítá a navrhuje výzkum v přirozeném prostředí, druhá strana argumentuje, že vypustit delfíny na svobodu není potřeba, jelikož v tomhle byznysu se točí dost peněz a některé vědecké pokusy by byly neuskutečnitelné. Existuje i několik případů, kdy by údajně delfínům stačilo přeskočit malou zeď či jinou vcelku drobnou překážku, která je drži od širého moře, ale přesto to neudělají a zůstávají s lidmi. Takže kdo ví, kde a v čem je pravda. Jaký názor máte Vy? Já jsem trošku rozpolcená. Samozřejmě bych mnohem raději viděla svobodně a volně se pohybující delfíny v oceánu, ale na druhou stranu sameček Babe, s nímž jsme plavali, si celou akci očividně užíval a těšil se z přítomnosti nadšené skupinky lidí a při odchodu za mnou doplaval a ocákal mě Smějící se, takže to bude nejspíš individuální záležitost a stejně tak by se k celému případu i mohlo přistupovat.Když už jsem nakousla toto téma, ráda bych se s Vámi podělila o skvělý dokument Zátoka, kde proslusý chovatel delfínů Ric O'Barry hovoří o chovu těchto savců v zajetí a podává silné a pádné argumenty, proč delfíny osvobodit. Zároveň je dokument natočen v opravdu chytlavém stylu, má - jak se říká - šťávu, má příběh, který graduje a na závěr i vcelku dobrý konec a i v posledních vteřinách na Vás čeká ještě kratičká vtipná vskuvka. Věřím, že hodina a půl, kterou strávíte sledováním, není zabitá. Naopak získáte spoustu důležitých a zajímavých informací.

 


Komentáře

1 michal michal | Web | 17. března 2013 v 20:16 | Reagovat

Ahoj, koukni na web..Najdeš tam slevy a akce v obchodech přehledně na jednom místě. Navíc můžeš sbírat body, za které získáš poukázky na nákup.Již při samotné registraci získáte 25 kupíků. Dalších 25 kupíků získáte za první nastavení hlídání jakéhokoliv produktu nebo kategorie atp..Za poukázky můžeš koupit cokoliv,zasílají je každý čtvrtek no super Vyzkoušej to taky!..
http://www.kupi.cz/?u=bu6pa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama