Kareta s protézami

2. března 2013 v 9:58 | BioAuri |  Štěky a zajímavosti
Yu je pětadvacetiletá samice karety obecné (Caretta caretta), která po útoku žraloka přišla o své přední ploutve. Konkrétně o třetinu pravé a polovinu levé. Výzkumníci z japonského akvária Suma Aqualife Park ve městě Kobe však želvu nenechali na holičkách a vytvořili pro ni speciální umělé ploutve, pomocí nichž se může zcela normálně pohybovat. V současnosti Yu testuje už sedmadvacátý pár protéz. Hlavním bodem projektu je nyní vylepšování vesty, kterou kareta obléká, aby jí lépe držely umělé ploutve a nemohlo dojít k jejich náhodnému sklouznutí.


Zdroj obrázku: Toshifumi Kitamurava

Náhradní ploutve začal výzkumný tým Suma Aqualife Park vytvářet už v roce 2008 a želva díky nim mohla plavat asi z šedesáti procent své obvyklé rychlosti, ale svou konstrukcí způsobovaly protézy Yu bolest.


Zdroj obrázku: telegraph.co.uk


Zdroj obrázku: telegraph.co.uk

Expert na mořské želvy Kamezaki říká, že podobné pokusy o tvorbu umělých ploutví probíhají po celém světě, ale nikdy neslyšel o větší míře jejich úspěšnosti. Taktéž věří, že jejich vlastní typ náhradních protéz jsou v současné době možná jediné, které umožňují želvám plavat bez problémů.

Pro zajímavost: prvním vodním živočichem s umělou ploutví byl delfín Fuji z akvária v Okinawě. Ten ztratil ocasní ploutev kvůli záhadné nemoci, v jejímž důsledku mu musela být ploutev odňata.


Zdroj obrázku: designfeeder.net

Se článkem mi pomohl telegraph.co.uk zde a designfeeder.net zde.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama