Spermie velká jako samička? Žádný problém pro drobnělky.

28. května 2013 v 19:32 | BioAuri |  Živočichové
Drobnělka Zorotypus impolitus patří k velice vzácnému a téměř neznámému řádu Zoraptera (drobnělky). Tato pár milimetrů velká stvoření připomínající spíše termity žijí v hromadách hnijícho dřeva, kde se živí především houbami. Drobnělky se řadí k nejúspěšnější skupině živočichů na Zemi - k podtřídě okřídleného hmyzu Pterygota (křídlatí), jejíž zástupci se i přes obrovskou diverzitu (různorodost) páří více méně stejným způsobem, tedy že sameček dopraví své spermie přímo do pohlavního otvoru samičky.

Drobnělka Zorotypus impolitus je však 'výjimkou potvrzující pravidlo' a doposud prvním podloženým případem hmyzu ze skupiny křídlatých, který se rozmnožuje vnějším přenosem spermie. Nicméně to nejzajímavější teprve přijde...

Celý proces páření musí začít samička, která se přibližuje k samečkovi a hladí mu tykadla. Pokud se chce pářit i sameček, přijde ke své družce zezadu a provede jednoduchý tanec: chodí dopředu a dozadu a vibruje přitom svými tykadly. K vyvrcholení dochází přiložením spermatoforu (pouzdro se spermiemi) na zadeček samice. Spermatofor drobnělek je se svou velikostí 0,1mm tím nejmenším semenným váčkem, který byl doposud v hmyzí říši objeven, přesto však ukrývá "velké překvapení", a to jednu jedinou, 3mm dlouhou spermii, což je - aby to bylo ještě o něco zajímavější - celková délka samičky! Jde totiž o způsob, jakým samci získávají jistotu, že samičku už žádný další jedinec neoplodní. Spermie je totiž tak velká, že zaplní celé pohlavní ústrojí samičky. Mimojiné má samec jistotu, že dává partnerce přesně takové množství materiálu, které je potřebné k úspěšnému oplodnění.


Autorem fotografie je Romano Dallai, lepší snímky tohoto konkrétního druhu drobnělky se na internet zatím nedostaly, takže se musíme spokojit s touto jedinou.
Na článek jsem se inspirovala velice čerstvým textem ze stránek >NewScientist<.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama