Nečekaná návštěva.

11. června 2013 v 8:58 | BioAuri |  Deník biologa
Už pár let jezdím pravidelně v období kolem května až července do lednického zámeckého parku, abych spatřila živého roháče obecného Lucanus cervus. Zatím se mi to nikdy nepovedlo a pouze jednou jsem našla několik neživých exemplářů a kousky těla tesaříka obrovského Cerambyx cerdo (taktéž významný brouk). Zákon přitažlivosti ale funguje a jak jsem si neustále přála vidět živého roháče, přání mi bylo splněno předvčerem.

Obrázek č. 1: Můj první kontakt s torzem roháče, které bylo nalezeno blízko jednoho z mnohých dubů v Lednici, oklované od ptáka.

Roháč obecný je náš největší brouk. No, vlastně největší brouk v Evropě. Jeho život je úzce svázán se starými nebo tlejícími stromy, konkrétně duby, kde se jednak vyvíjí velká larva a druhak zde mají útočiště dospělí jedinci. Takových míst u nás příliš není, a tak je tento druh velice chráněný. Když pomineme fakt, že ke svému životu roháči potřebují poměrně teplou lokalitu a jejich vývin trvá až 5 let , je velkým problémem kácení starých doubrav a odtsraňování trouchnivějících kmenů a pařezů, na něž jsou úzce vázáni.

I když nemáme blízko privátu žádný starý dub - nebo o něm nevím - zavítal k nám na návštěvu roháč, přesněji samička roháče.Usmívající se Večer přiběhl do pokoje kamarád a povídal něco o tom, že se nám na schodech válí parádně velký chrobák, ať se jdu podívat. No chvíli mi trvalo uvěřit vlastním očím vzhledem k tomu, že jsem nechápala, kde by se tu samička roháče mohla vzít. Typická hlava s tykadly i kusadly ale mluvila za vše. Popadla jsem tedy foťák a snažila se udělat aspoň pár snímků. Poté jsem ji v kyblíku přenesla na malý pařízek pod mladým dubem, který máme na zahradě, abych měla dobrý pocit, že se bude mít na noc kam schovat. Na druhý den už jsem ji nenašla, takže snad někam spokojeně odkráčela nebo odletěla.

Šlo sice "jen" o samičku, ale zážitek to byl silný i tak. Přece jen je to obrovský a vzácný brouk, takže je to opravdu unikátní situace roháče spatřit.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama