Strážce divočiny: Medvědi v Tatrách.

18. července 2013 v 8:59 | BioAuri |  Video
Strážca divočiny je slovenský dokument natáčený ve Vysokých Tatrách. Je plný unikátních záběrů, které nebylo příliš snadné natočit a bylo do nich vloženo mnoho času a úsilí. Hlavním hrdinou dokumentárního filmu je medvěd obecný. Tvůrci Strážce divočiny Erik Baláž a Robert Rajchl ukazují, že medvěd rozhodně není krvechtivá šelma toužící po něčí smrti, jak je většinou mylně prezentován (ostatně jako mnohé další šelmy). Ve skutečnosti tento kolos, živící se většinu roku lesními plody a trávou, má z člověka strach a raději uteče, než aby se mu postavil tváří v tvář. To dokazuje i jeden ze záběrů ve filmu, kdy se dospělý samec nechtěně ocitne pouhých pět kroků od jednoho z tvůrců dokumentu a místo toho, aby zaútočil - jak by si mnozí mohli mylně myslet - dostane strach a okamžitě uteče pryč, přitom má nad člověkem jasnou přesilu.


Téma divočiny a jak ji vidí lidé, kteří "nepatří do oboru", jsem už kdysi ve starších článcích rozebírala. Přesto je to záležitost stále aktuální, jelikož se vždycky najde někdo, kdo má z velkých šelem strach a z lesa by je nejraději vymazal, přestože pro člověka jsou v podstatě "neškodné" a naopak pro les a celý ekosystém velice důležité. Samy se lidem snaží vyhnout obloukem, raději prchnou, než aby se pustily do boje a vůbec při jakémkoli závanu nebezpečí se urcyhleně vzdalují, takže je spíš velké štěstí je potkat. Takže pokud chcete vědět, jak se ve skutečnosti celá věc má, rozhodně doporučuji zhlédnout Strážca divočiny.

Samotný film můžete zhlédnout zde:A zde ještě vyjádření samotného Erika Baláže o medvědech a proč se jich nebojí:


Pokud se vám dokument líbí, můžete se těšit na jeho další díl, který bude tentokrát z Karpat o vlcích. Více se dozvíte na oficiální stránce ZDE, kde si můžete mimojiné objednat i knihu Posledná pevnosť.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama